Naujoji Zelandija ir Australija

AUSTRALIAdidelis

Australijos aborigenai ir tituluota gražuolė

 Kelionė į Australiją ir Naująją Zelandiją

Ausralija – tai seniausias pasaulio kontinentas, kuriame daugiau nei prieš 60 tūkst. metų apsigyveno aborigenai, o truputį daugiau nei prieš 200 metų, t.y. 1788 metais čia apsigyveno britai. Nuo tada Australija pasikeitė: Australija tapo tauta, turinčia maždaug 20 milijonų gyventojų. Šalies gamtovaizdis yra labai įvairus ir apima sausus nutolusius rajonus, Didijį Vandenskyros kalnagūbrį, vešlius Tasmanijos miškus, drėgnuosius miškus bei tropinės šiaurės koralinius rifus ir beveik 18 tūkst. km pakrantės. Šalia Australijos esanti Naujoji Zelandija – labiausiai nuo Europos nutolęs Žemės kampelis. Šiame planetos lopinėlyje vėliausiai apsigyveno žmonės. Dabar jų – tik 4 milijonai. Miškinguose neapgyvendintuose žemės plotuose atsiskleidžia visa gamtos įvairovė: 550 km nutįsta Alpių kalnų grandinė, tyvuliuoja didžiulis kraterio ežeras, plotu prilygstantis mažai valstybei; iki šiol nemiega keturi aktyvūs ugnikalniai; salose keturiolika fiordų, gausybė upių bei ežerų ir tūkstančius kilometrų nusidriekia miškų plotai. Naujoji Zelandija 2006 m. oficialiai pripažinta gražiausia pasaulio valstybe. 

 

1-2 dienos.

Skrydis lėktuvu iš Vilniaus į Singapūrą su tarpiniu persėdimu Helsinkyje.

 

2-4 dienos.

Sustojimas Singapūre. Skrydis į Melburną, Autralijoje.

australia2 

5 diena.

Atvykimas į Melburną. Susitikimas su gidu.

Melburnas – elegantiškasis Viktorijos provincijos miestas. Melburniečiai sako, kad jų miestas gražus todėl, kad jį kūrė nuotykių ir laimės ieškotojai. Prieš 50.000 metų Bunjil, didžioji protėvių dvasia, suformavo kraštą, iš medžio žievės išdrožė žmogaus figūrą ir įkvėpė jai gyvybę. Taip Viktorijos aborigenai pradeda pasakoti savo valstijos istoriją. “Australijos Feniksu”  svetimšalių pavadinta valstija dabar užima mažiausią žemyno teritoriją (lygią Didžiajai Britanijai), bet gyventojų čia daugiausia. Manoma, kad Viktorijos valstijoje gyveno apie 24.000 aborigenų, būrėsi jie dabartinio Melburno apylinkėse. Beje, laisvalaikiu jie žaidė “marngrooką” – australietišką fulbolą, kurio pagrindinės taisyklės išliko iki dabar. Europietiškas pasaulis aborigenus užklupo XVIII a. ir greitai didesnėje Viktorijos dalyje apsigyveno 30.000 ateivių iš Senojo pasaulio. Melburne, Viktorijos valstijos sostinėje, gyvena beveik trys ketvirtadaliai visų valstijos gyventojų.

Diena skirta didžiąjam vandenyno keliui (angl Great Ocean Road). Taip vadinasi viena vaizdingiausių pasaulyje pakrančių. Važiuosite iki Torquay miesto – Viktorijos provincijos buriavimo sostinės, kol sustosite  arbatai Bells paplūdimyje. Turėsite galimybę fotografuoti įstabaus grožio pakrantes ir pasidžiaugti laukinėmis koalomis. Vėliau pasieksite pajūrio miestelį, vadinamą gražuolio Apolono įlanka (angl. Apollo Bay), garsėjantį kazino, golfo, buriavimo klubais. Po pietų ištiesite kojas vaizdingame Otavai (angl Otway) nacionaliniame parke arba pasivaikščiodami tyrinėsite atogrąžų miškus, kuriuose auga aukščiausi pasaulyje medžiai. Toliau keliausite kalvomis iki  Port Campbell nacionaliniame parke esančių milžiniškų uolų, vadinamų Dvylika apaštalų (angl Twelve Apsotles). Čia bus galima išgirsti legendų apie kadaise vandenyno tarpekliuose nuskendusius laivus. Turėsite galimybę patyrinėti dabar jau sugriuvusį Londono Bridge ir neįprastą žvejų kaimelį Port Campbell mieste. Plačiau apie „Great Ocean Road“: http://www.greatoceanrd.org.au/

australia 

6 diena.

Visos dienos išvyka į Filipo salą (angl Philip island), kurioje gyvena mažiausi pasaulyje pingvinai, o eukaliptų giraitėse nuolat snaudžia tingios koalos, apsvaigusios nuo eukaliptų lapų – vienintelio jų maisto.

Filipo salą, vienintelė vieta, kur iš arti galima gėrėtis įspūdingu „pingvinų paradu”. Tai kasdienis pingvinų ritualas, kai, prigaudę žuvies, pingvinai skuba iš vandens maitinti alkanų jauniklių, pasislėpusių žolėse. Plačiau apie tai: http://www.penguins.org.au/. Vakarienė restorane.

 

7 diena.

Diena skirta Australijos vynui. Vyksite į Yarra slėnį. Tai seniausias ir garsiausias Viktorijos provincijos vyndarių regionas, kur vynuogynai užima daugiau nei 3600 hektarų. Degustacijų pas vyndarius metu galėsite paragauti elegantiškai putojančių ardonė (pranc chardonay) ar savinjon blan (pranc sauvignon blanc); kompleksiškų pino nuar (pranc pinot noir) ar turtingų kabesne savinjon (pranc cabernet sauvignon) ir syra (pranc shiraz).

Plačiau apie Yarra slėnio vynuogynus: http://www.wineyarravalley.com/ ir http://www.yarra-valley.net.au/

 

8 diena.

Skrydis lėktuvu iš Melburno į Alice Springs

Pačiame raudonosios dykumos centre įsikūręs Alice Springs.  Kadaise nuošalus forpostas, dabar Alice Springs yra antras pagal dydį miestas Šiaurinės Teritorijos valstijoje. Jus sužavės Vakarų Makdonelo kalnagūbrio peizažas,  Simpsons Gap, Stanley bedugnė, Ormiston ir Glen Helen tarpekliai, Palm slėnis ir Finke Gorge nacionalinis parkas.

Nuvykite pasigrožėti daubomis, skardžiais, tarpekliais, upių slėniais ir vaiduoklių miestais, besislepiančiais Makdonelo kalnagūbrio rytuose, Harts Ranges ir Arltunga aukso kasyklomis.

Alice Springs – ypatingą vietą Australijos širdyje, kur atvykę pasigrožėsime miesto panorama, atsiveriančia nuo Anzac kalvos, pabuvosime praeitį menančioje senojoje Telegrafo stotyje, kuri visuomet buvo pusiaukelė tarp Darvino ir Adelaido ir turėjo didelę reikšmę Australijos vystymuisi. Vėliau apsilankysite „School of the Air“ mokykloje, kurioje kartais galima pasiklausyti, kaip vaikai mokosi nuotoliniu būdu. Tai mokykla skirta gyvenantiems nuošaliose, retai apgyvendintose Australijos vietose.

Galbūt net pabendrausime su Australijos aborigenais, kurių ne vieną galima sutikti Alice Springs gatvėse.

Šios ekskursijos metu aplankysite nemažai įdomių dalykų. Aplankysite Royal Flying Doctors Service, kur sužinosite, kaip ši ypatinga organizacija teikia įvairią pagalbą tolimiems, retai apgyvendintiems rajonams.

Taip pat iš ANZAC kalno apžvalgos aikštelės galėsite pasigrožėti Alice Springs panorama: vienoje pusėje – modernus Alice Springs miestelis, kitoje – McDonnell Ranges kalnų grandinė, žyminti pietinę miesto sieną. Nakvynė viešbutyje.

9 diena.

Uluru, kaip ją vadina Anangu genties aborigenai. Uola tūkstančius metų buvo aborigenų pasaulio centras – šventa vieta, kur susikerta protėvių keliai. Tai kartu ir viena didžiausių Žemėje pavienių uolų. Jos ilgis – 3,8 km, užimamas plotas – 3,33 km². Aukštis – 348 m. Nors lygumoje esančios uolos viršūnė iškilusi 862,5 metrus virš jūros lygio, pasak geologų, šis smiltainio monolitas – tik milžiniško luito viršūnė. Kita jo dalis po žeme leidžiasi gilyn dar 6 kilometrus. Uoloje išlikę tūkstančių metų senumo aborigenų piešiniai ir raižiniai.

 

10 diena (kovo 14 d.)

Vyksite į Karališkąjį Kanjoną (angl Kings Canyon), kurį atrado tyrinėtojas Ernestas Gilesas 1872 metais. Kanjono sienos, siekiančios 100 metrų aukštį, slepia dingusį miestą. Tai yra dalis aborigenų šventojo tarpeklio, todėl lankytojai retai išsuka iš vaikščiojimo takelių.  Spėjma, jog čia žmonės, gyveno jau prieš

20 000 metų. Palydėti saulei siūloma išvyka (už papildomą mokestį ~ asmeniui 199Lt) į  raudonojo smėlio dykumą kupranugariais (šampanas ir užkandžiai įskaičiuoti į kainą).

Pagal pageidavimą (už papildomą mokestį ~ asmeniui 495Lt) siūlomą pasigrožėti šiuo gamtos stebūklu iš paukščio skrydžio.

shutterstock_31885258 

11 diena.

Skrydis lėktuvu į Sidnėjų. Atvykimas į Sidnėjų. Pasitikimas oro uoste. Pervežimas į viešbutį.

 

12 diena.

Diena Sydnejuje  su gidu aplankant vieną gražiausių pasaulio miestų: Botanikos sodas, Muzikos konservatorija, Meno galerija, Akvariumas; Ramiojo vandenyno skalaujami Double Bay, Rose Bay ir Watson’s Bay priemiesčiai ir seniausia Sidnėjaus miesto dalis. Vakarinis kruizas laivu. Nuo laivo denio atsiveria nuostabi miesto panorama: architektūros šedevras – Sidnėjaus opera, įžymusis uosto tiltas. Praplaukiate Denisono uostą – salą, kurioje buvo laikomi tik duona ir vandeniu maitinami pabėgti ketinę nuteistieji.


13 diena.

Skrydis į Christchurch, Naujojoje Zelandijoje

Vykstate į apžvalginę ekskursija po miestą. Pagal maorių legendas pirmieji gyventojai apsigyveno šiose vietovėse prieš 1000 metų. Dabar – tai vienas didžiausių pietinės salos miestų. Miestas vadinamas ir „Sodų miestu”, nes čia puoselėjami ir prižiūrimi didžiuliai parkai ir viešieji sodai. Apžiūrite katedrą ir jos aikštę, aplankote meno muziejų.

Vėliau kelionė tęsiama į Kaikoura. (Atstumas 190 km). Šioje pakrantėje yra didžiulės banginių ir delfinų kolonijos. Pagal pageidavimą siūlomas kruizas banginių stebėjimui.

 

14 diena.

Ryte vykstama i Bleinhaim vyno regiona degustuoti vyno, susitikti su vyndariais.

Po pietų kelionė tęsiama į Abelio Tasmano Nacionalinį parką. Parkas yra pietų salos šiaurės vakaruose bei nedidelėse Tatos, Tongos, Adelės ir Fišermano salose. Plotas 226 km². Ištįsęs apie 10 km palei Tasmano ir Auksinę įlankas.Klinčių ir marmuro kalvų šlaituose auga įvairių rūšių augalija, Vainuji slėnyje – drėgnieji visžaliai miškai. Gausu žuvėdrų, garnių, pingvinų, audrapaukščių, kirų, kormoranų, ruonių, elnių, ožių, šernų, oposumų. Per parką teka Takakos ir Rivakos Parko administracija įsikūrusi Totaranui mieste. Abelio Tasmano nacionalinis parkas įkurtas 1942 m. Pavadintas Naujosios Zelandijos vakarinės dalies atradėjo Abelio Tasmano garbei.

shutterstock_112864276

15 diena.

Išvykstama Greymouth palei jūros pakrante, kurios atkarpa yra viena iš įspūdingiausių šalyje. Grožėdamiesi plačiais paplūdimiais, savitai lūžtančiomis Tasmano jūros bangomis, iš vandens augančiais uolų pirštais atvykstate į Punakaiki vietovę, patenkančią į nediduką, bet žavų Paparoa nacionalinį parką. Paparoa nacionalinis parkas užima 30 000 hektarų plotą. Įspūdį palieka besikeičiantis parko kraštovaizdis – nuo kalnų aukštybių iki jūros lygio. Pasivaikščiosite iki neįtikėtinos formos Pancakes uolų, kurias per 30 mln. metų suformavo gamtos jėgos. Esant audringai jūrai, stebėsite į uolas lūžtančių bangų sukuriamą gamtos spektaklį, kai didžiulio slėgio veikiamas vanduo pro kiaurymes ištrykšta tarsi geizeriai.  Atvykstate į pakrantės miestelį Hokitika. Jį 1864 m. įkūrė aukso ieškotojai. Šiandien Hokitika žinomas kaip nefrito apdirbimo centras.

 

16 diena.

Vykstate Franzo Jozefo link. Atvykstate į Westland nacionalinį parką, itin garsėjantį Fox ir Franz Joseph ledynais, kurie iš svaiginamo 3 km aukštyje gulinčio Tasmano ledyno tarsi ledo upės slenka žemyn jūros kryptimi ir įsiremia į slėniuose augančias lietaus miškų džiungles. Dėl neįtikėtinos trijulės – ledynas, miškas, jūra – šis Naujosios Zelandijos kampelis laikomas unikaliu pasaulio gamtos paminklu. Vargu ar kur kitur pavyks pamatyti tokį derinį. Nors dėl klimato atšilimo dauguma pasaulio ledynų traukiasi, Fox ir ypač Franz Joseph ledynas, dėl nepaprastai didelio šia iškrintančio kritulių kiekio, juda net 10 kartų greičiau nei kiti slėniniai ledynai. Savo liežuvius jau nuleidę į 250–300 m aukštį virš jūros lygio, abu ledynai masina įspūdingų reginių ir nepakartojamų įspūdžių ištroškusius turistus. Pagal galimybę už papildomą mokestį ir atsižvelgiant į oro sąlygas pasivaikščiojimas prie kvapą gniaužiančio ledyno liežuvio tankiu lietaus mišku, po to išilgai ledyno slėnio. Norintiems patirti dar įspūdingesnių ir aštresnių pojučių – siūloma paskraidyti virš ledymo helikopteriu.

Po pietų išvykstama Kvinstono link. Kelionės metu atsiveria nuostabūs kalnų vaizdai. Leidžiantis link Wanaka ežero – reginys tarsi iš pasakos. Wanaka ir Hawera ežerų pakrantės – populiari poilsio vieta ir žiemą, kuomet čia suvažiuoja slidininkai, ir vasarą, kai suplaukia vandens sporto mėgėjai. Atvykstate į Kvinstoną. Prieš 140 metų čia buvo tik auksakasių stovykla, o šiandien – žavus kalnų kurortas prie vaizdingos Wakatipu ežero įlankos. Jėgų pasisemti čia atvyksta vynų ekspertai, garsūs filmų režisieriai, aštrių pojūčių mėgėjai, Holivudo žvaigždės ir net JAV prezidentas.

 Australia, Ocean Road

17 diena.

Po pusryčių įspūdingu akmenuotu keliu vykstate į Fiordland nacionalinį parką, grožėdamiesi įspūdingu ledyno suformuotu ir bukmedžių miškais apaugusiu Eglintono slėniu, kurį supa statūs kalnai. Stabtelsite prie Mirrow ežero, kurio žydrynėje ramiu oru atsispindi snieguotos viršūnės. Siauru slėniu kelias kils aukštyn iki uoloje iškirsto Homer tunelio. Jo apylinkėse galima pamatyti žavingas kalnų papūgas Kea. Pravažiavus tunelį, kelias staigiai leidžiasi ir atveda prie garsiojo Milford sound (fjordas), kuris, neabejotina, yra garsiausia nacionalinio parko atrakcija ir pasididžiavimas. Daugelis keliautojų, kartą pamatę nuostabųjį fjordą ir jo apylinkes, ši kampelį vadina gražiausiu pasaulyje.

Leisitės į kruizą laivu per Milford sound link Tasmano jūros. Plaukdami grožėsitės nuo fjordą supančių kalnų šlaitų garmančiais kriokliais, akį trauks didinga 1600 m aukščio Mitre viršūnė! Didelė tikybė pamatyti gana dažnai aplink laivus nardančius ruonius bei delfinus. Nepakartojamas Milford sound grožis ir jo tamsiai mėlynos spalvos vanduo taip sužavėjo anglų rašytoją R. Kiplingą, kad jis šią vietovę pavadino aštuntuoju pasaulio stebuklu.

 

18 diena.

Išvykstama link Christchurch pakeliui aplankant Takapo ežerą. Atvykus į Lake Tekapo gyvenvietę prieš jus atsivers turkio spalva spindintis ežero vanduo ir Naujosios Zelandijos stogu vadinamo Kuko nacionalinio parko viršūnių panorama. Aukščiausia iš jų – Aoraki, dažniau vadinama Džeimso Kuko vardu, yra didžiausia Naujosios Zelandijos viršukalnė (3764m). Esant galimybei, už papildomą mokestį, siūlome sraigtasparniu arba lėktuvėliu paskraidyti virš kalnų ir pasigrožėti pritrenkiančiais nacionalinio parko vaizdais. Skrydžio trukmė 20-55 min., jo metu pajusite didingų kalnų dvasią. Vakare atvykstate į kontrastų miestą, įsikūrusi rytinėje pakrantėje – Christchurch.

 

19 – 20 dienos.

Skrydis Christchurch – Sidnėjus – Hong Kongas – Helsinkis – Vilnius