Galapagų salos

silversea10

Jei kas leistų – paklausčiau kodėl Galapagai?

Kelionė į Galapagų salas

Galapagų kruizas: Aplink Izabelos salą >

Galapagų kruizas: nuo Genovesa iki Espanola >


Todėl, kad Galapagų vulkanų archipelagą nuo žemyno, ties Ekvadoru, skiria tūkstantis kilometrų labai gilaus, labai šalto vandens, ateinančio tiesiai iš Antarktidos.

Galapagus sudaro 16 didesnių ir daug miniatiūrinių salelių, susiformavusių prieš 5 milijonus metų. Tai seniausios vulkaninės kilmės salos, kuriose kunkuliuoja ugnikalniai.

galapagai7

Kai žmonės atrado tas salas (1535 metais), ten jau gyveno iguanos, ryžių žiurkės, lavos ežiai, vorai, žiogai, nekalbant apie milžiniškus sausumos vežlius. Salas pavadino Islas Galapagos. Žodis “Galapagos” – tai senoviškas ispaniškas vėžlio pavadinimas.

Jau tuomet klaidžiojo mistinės legendos apie tai, kaip gyvūnai pasiekė tolimąsias Galapagų salas.

galapagai

Vieni tvirtino, kad gyvūnai atkeliavo natūraliais plaustais. Kiti prieštaravo, jog plaustai greitai suyra, be to, srovė tarp salų ir žemyno tokį primityvų plūdurą veikiau neštų ne į vakarus, o į šiaurę. Jie įrodinėjo, jog kažkada žemyną ir salas jungė kyšančių uolų virtinė, kuri ilgainiui dingo po vandeniu. Tačiau mokslininkai, pasitelkę vandenyno dugno žemelapius – šią teoriją paneigė. Anot jų, tarp žemyno ir salų nesą jokio žemės masyvo pėdsakų. Trečioji versija teigė, jog salos-kadaise per baisingą katastrofą atskilusi žemyno dalis.

Negalėjo tai būti ir anuometinis įsivaizduojamas pomirtinio gyvenimo atspindys, nes anuomet salos neturėjo nei žydrų lagūnų, nei baltutėlių paplūdimių, kuo puikuojasi šiandiena.

Nuo tada, kai Galapagų salynas buvo įtrauktas į žemėlapius, jokia valstybė jų savintis nepanoro, kol viena skurdžiausių planetos valstybių – Ekvadoras – paprašė pasaulio tautų Galapagų salas laikyti Ekvadoro dalimi. Niekas neprieštaravo. Tuometinis Ekvadoro prašymas pasirodė juokingas, tarsi prie savo teritorijos būtų prisijungęs pro Žemę skriejantį asteroidų debesį.

galapagai3

Salas pynė legendos dar tris šimtmečius, kol 1835 metais ten atvykęs Čarlzas Darvinas (tuomet vos dvidešimt šešerių metų vaikinas) viska sudėliojo į „savo vietas”, tiksliau į vieną šiuolaikinio 9 klasės vadovėlio puslapį paskelbdamas „natūralios atrankos teoriją“. („Natūralioji atranka“ tebėra viena iš kertinių sąvokų moderniojoje evoliucijos teorijoje).

Čarlzas Darvinas įtikino, kad salos dėl jose išgyventi gebančių neretai keistų augalų ir gyvūnų esančios nepaprastai vertingos. Ilgainiui bevertės salos tapo neįkainojamomis, o šiuo metu giežtai saugomos UNESCO.

Jau nuo šio rudens „Boutique Travel“ nuotykių ieškantiems keliautojams siūlo 3, 4 ar 7 parų kruizus po Galapagų salas.

galapagai6

Kruizo metu, išsilaipindami salose keliautojai turės galimybę patirti gyvūnijos įvairovę, kurią sudaro net 400 žuvų rūšių (iš jų penktadalis endeminės – nerandamos niekur kitur pasaulyje), 22 roplių, 6 žinduolių, 58 vietinės paukščių (iš jų 28 – endeminės) rūšys. Nors Galapagai prie pat pusiaujo, čia yra ruonių ir pingvinų. Yra labai retų vėžlių rūšių. Sausringose vietose jų šarvai išgaubti, derlingose – plokšti. Galapagų salose gyvena 13 kikilių rūšių, kurių protėviai buvo tie patys. Visos šios rūšys skiriasi tik snapo forma. Čia gyvena Galapagų kormoranas – vienintelė neskraidanti kormoranų rūšis.

galapagai4

Net 40 % augalų rūšių Galapaguose yra endeminės, kurias galima apžiūrėti, fotografuoti išsilaipinus salose. Čia auga ir Mikronijos krūmai, nerandami niekur kitur, tik Galapaguose. Pietinėse salose gausu kaktusų.

Galapagų kalnai daugelį mėnesių skendi rūke. Kopiant į juos pamažu keičiasi augalija: iš pradžių žali augalai, aukštėliau – amžinai žaliuojantys miškai, aukštikalnėse – alpinės pievos, paparčiai.

Pačios įspūdingiausios, spalvingiausios salos, kuriose tebekunkuliuoja ugnikalniai.

Kruizo metu išsilaipinti salose dramatiškai beisiskiriančiose vienai nuo kitos leidžiama tik vedlių, geologų, biologų, ornitologų ar istorikų vedinais. Profesionali komanda lydi turistus visos ekspedicijos metu.

Kiekvienas įsilaipinantis salose – privalo turėti specialų leidimą, privalo laikytis griežtų reikalavimų, kaip elgtis vienoje ar kitoje saloje. Taisyklės kaip elgtis ugnikalnio kunkuliuojančioje saloje ir taisyklės kaip elgtis saloje, kurioje poruojasi vieninteliai žemėje likę endeminiai paukščiai ar gyvūnai – skiriasi.

galapagai8

Prie kai kurių ugnikalių salų priplaukti kruiziniu laivu nėra galimybės, todėl salos pasiekiamos zodiakais.

Silver Seas kruizinis laivas Galapaguose, po ilgos rekonstrukcijos, šiuo metu jau laukia nuotykių ištroškusių keleivių, kurie leisis į pirmąjį kruizą 2013 metų Rugsėjo 28d.

silversea3

Laivu plauks tik 100 keleivių, kuriuos aptarnaus 70 įgulos narių. Kiekviena kajutė bus su langu, o daugelis ir su balkonais. Kiekvienai kajutei priskirtas asmeninis aptarnaujantis personalas. Maitinimas, gėrimai (gaivieji ir alkoholiniai), išsilaipinimai salose, edukacinės paskaitos, arbatpinigiai įskaičiuoti į bendrą kruizo kainą palengvina kelionę ir išlaisvina nuo bereikalingų rūpesčių tikrinti sąskaitas, rūpintis arbatpinigių kiekiu ir pan. Kiekvienam “Boutique Travel” nuotykių išsiilgusiam keliautojui įlipusiam į Galapagų kruizą, teliks rūpintis tik video kameros ir fotoaparatų atminties kortelės dydžiu, kad sutalpinti visą Galapagų salų, tarsi skriejančio asteroidų debesies, unikalumą.

silversea8


Dar keletas patarimų:

- Saugokitės iš medžių krintančių iguanų. Jos nėra agresyvios. Tingiai besikaitinamos saulėje iguanos užmiega ir neišlaikusios lygsvaros nukrenta žemyn;

- Nepamirškite paglostyti jūrų liūtų, nes jiems patinka bendrauti;

- Pabandykite įsiminti nors po tris endeminių paukščių ir gyvūnų rūšis kiekvienoje saloje;

- Visada būkite paruošę foto aparatą savo geriausiam gyvenimo kadrui;

- Nenustebkite išvydę pingvinus, kurie yprastai sutinkami tik Antarktidoje – tai unikalus reiškinys;

- Pagrindinė taisyklė išsilaipinant salose – negalima pasiimti jokio maisto, degtukų ar kt. reikmenų, išskyrus foto aparatą ir video kamerą. Kiekvienas išsilaipinantis į krantą griežtai tikrinamas.

- Nebijokite sutiktų gyvūnų, žuvų ar paukščių – tenykščiai nėra patyrę naikinimo agresijos – žmogus jiems tik dar viena endeminė gyvūnų rūšis, todėl jie mielai leižiasi į bendravimą.

- Jei iki šiol nesate nardę, pabandykite tą padaryti Galapaguose tarp 400 žuvų rūšių, iš kurių penktadalis endeminės – nerandamos niekur kitur pasaulyje;

- Vakare grįžę į laivą nepamirškite pakelti taurės už įspūdingiausią praėjusią dieną ir už tą, kuri išauš.

galapagai5